У ЧДТУ успішно пройшла VІIІ Міжнародна науково-практична конференція «Обробка сигналів і негаусівських процесів»

25-26 травня в Черкаському державному технологічному університеті на кафедрі радіотехніки, телекомунікаційних і робототехнічних систем відбулася VIIІ Міжнародна науково-практична конференція «Обробка сигналів і негаусівських процесів – 2021» (ОСНП-2021), присвячена пам’яті професора Кунченка Ю.П., засновника Черкаської наукової школи по обробці сигналів, яка за довгі роки свого існування стала розпізнавальним знаком наукової діяльності вишу.

Перша конференція була проведена у 2005 році за ініціативою професора Ю.П.Кунченка з метою об’єднати науковців, інженерів, аспірантів, студентів для вивчення сучасного досвіду з розробки, впровадження та поширення актуальних наукових і прикладних досліджень, пов’язаних із опрацюванням інформації, статистичної обробки даних, що охоплюють широке коло сучасних аспектів розвитку науки та техніки.

 Конференція, яка вже стала традиційною в нашому закладі, проходила у змішаному режимі, коли її учасники могли приєднатися в режимі онлайн.

          Цьогорічна конференція об’єднала науковців з багатьох навчальних та науково-дослідних закладів, вчених з ближнього та дальнього зарубіжжя, які представили наукові дослідження за такими актуальними напрямками, як математичні моделі сигналів і систем, методи та алгоритми обробки сигналів та статистичних даних, апаратні та програмні засоби опрацювання сигналів, комп’ютерне моделювання, сучасні досягнення в галузі збереження та захисту інформації та ін.

 Відкрив конференцію її ведучий, співголова програмного комітету, завідувач кафедрі радіотехніки, телекомунікаційних і робототехнічних систем, д.т.н., професор В.В. Палагін, який зазначив важливість та проблематику конференції.

 З вітальними словами виступив ректор університету, доктор політичних наук О.О. Григор, який зазначив важливість і актуальність проведення конференції. Виступили співголова програмного комітету, президент наукового фонду академіка Ю.П. Кунченка, завідувач кафедри інформатики, інформаційної безпеки та документознавства, д.т.н., професор В.І. Кунченко-Харченко, д.т.н., професор, чл.-кор. НАПН України А.Ф.Верлань (Інститут проблем моделювання в енергетиці ім.Г.Є.Пухова НАН України) та ін.

  Надзвичайно цікавим був виступ колишнього Голови Служби зовнішньої розвідки України, генерала армії України М.Г. Маломужа, який зазначив важливість наукових напрацювань та розробок в області обробки сигналів наукової школи Ю.П. Кунченка, які є  надзвичайно вагомими для держави, науки і освіти. Учасники та гості конференції мали унікальну можливість познайомитися не тільки з цікавими науковими доповідями на пленарному і секційних засіданнях, які продемонстрували стан наукових проблем та шляхи їх розв’язку, але і познайомилися з геополітичним становищем нашої держави, яке безпосередньо залежить від стану науки та її розвитку.

   На пленарному засіданні були представлені наукові доповіді запрошених гостей з різних закладів України. Оригінальні ідеї та методи створення та впровадження сучасний інтелектуальних технологій майбутнього були викладені в доповіді член-кореспондента АПН України, заслуженого діяча науки і техніки України, головного наукового співробітника Інституту проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є. Пухова, почесного професора ЧДТУ, д.т.н., професора А.Ф. Верланя.

  Були представлені інноваційні розробки в області цифрової комунікації та стандартизації завідувачем кафедри фізико-технічних засобів захисту інформації  Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», д.т.н., професором Є.А.Мачуським «Informational entropy of quantum bit communications». Цікаві та нові підходи захисту інформації представлені в доповіді завідувача кафедри захисту інформації Вінницького Національного технічного університету, д.т.н., професора В.А.Лужецького «Псевдонедетермінований підхід щодо побудови криптографічних перетворень» . Оригінальні ідеї та методи були викладені в доповіді професора кафедра електроніки Національного авіаційного університету, д.т.н., професора А.Я.Білецького «Алгоритм лінійно-логарифмічного синтезу непривідних поліномів над кінцевими полями Галуа довільної характеристики», що дає можливість підвищити криптостійкість захисту інформації.

  Застосування сучасних інформаційних технологій при обробці даних продемонстровані в доповіді професора Національного університету «Львівська політехніка», д.т.н. Л.С.Сікори «Інформаційні технології формування стратегій прийняття рішень та оцінка ризику в техногенних системах за умов когнітивних збоїв». Цілу серію оригінальних і актуальних матеріалів представлені колективом авторів під керівництвом д.ф.-м.н., старшого наукового співробітника Інституту радіофізики та електроніки ім.О.Я.Усикова НАН України, професора В.І.Луценка.

   Гості та учасники конференції ознайомилися і з іншими оригінальними матеріалами та ідеями, спрямованими на опрацювання негаусових сигналів та процесів, інтерес до вивчення яких постійно зростає у всьому світі.

 На конференції представлені давні друзі та партнери кафедри та університету, роботодавці, завдяки яким студенти успішно проходять практики та працевлаштовуються. Це представники від виробництва, зокрема державного підприємства НВК «Фотоприлад», “НВС Телематичні системи”, КБ «Центр», експерти відділу компю’терно-технічних та телекомунікаційних досліджень Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та ін., які працюють в області розробки систем зв’язку, систем супутникового моніторингу та проведення досліджень в області навігаційних технологій, займаються виробництвом сучасної електроніки, що в цілому безперечно зміцнює обороноздатність нашої держави.

Проведена конференція є ще одним підтвердження актуальності та перспективності наукових розробок наукової школи по статистичній обробці сигналів в Черкаському державному технологічному університеті, яка об’єднує науковців з багатьох університетів та науково-дослідних центрів.

Дякуємо всім учасникам конференції за плідну працю і до нових зустрічей!