20 лютого 2025р. відбувся вебінар щодо подальшої реалізації міжнародного проекту Security Education Center for Unified Resilience and Effective Communications» (SECURE), який стартував восени 2024 року та триватиме три роки. Черкаський державний технологічний університет розпочав реалізацію проєкту в межах гранту, який став переможцем програми ERASMUS+ з Розвитку потенціалу вищої освіти.
Консорціум виконавців проєкту включає європейські університети – Universidade De Aveiro (Португалія), Universidad De Valladolid (Іспанія) та Kauno Technologijos Universitetas (Литва), провідні університети Грузії – Caucasus University, Akaki Tsereteli State University, Shota Rustaveli State University, а також і вітчизняні ЗВО – Національний авіаційний університет, Харківський національний університет радіоелектроніки та Черкаський державний технологічний університет.
В рамках цього проекту будуть створені 4 інноваційні курси:
- Cybersecurity in 5G and beyond networks;
- Quantum and Post-Quantum Security;
- AI/ML technologies for security of 5G and beyond networks;
У межах проєкту на базі Черкаського державного технологічного університету заплановано створення спеціалізованої лабораторії квантового захисту та нового курсу з квантової та постквантової безпеки (Quantum and Post-Quantum Securit). Лабораторія та курси будуть доступні для усіх учасників консорціуму, що сприятиме розвитку інноваційних технологій.
Проект SECURE має стратегічне значення для розвитку сучасної освіти в галузі кібербезпеки, особливо з урахуванням швидкого впровадження 5G і майбутніх поколінь мереж зв’язку. Використання AI/ML-технологій для забезпечення безпеки цих мереж відкриває нові перспективи у сфері виявлення та нейтралізації загроз у реальному часі, адаптивного управління мережевими ризиками та автоматизації захисту критичної інфраструктури. В рамках проекту SECURE зявляється можливість розвинути практичні освітні ініціативи, спрямовані на навчання студентів і фахівців методам застосування штучного інтелекту для аналізу аномалій у трафіку, оптимізації кіберзахисту та створення інтелектуальних механізмів реагування на кібератаки.
З огляду на сучасні тренди, інтеграція AI/ML у навчальні програми дозволить майбутнім фахівцям ефективно працювати з передовими технологіями захисту телекомунікаційних мереж, що стає критично важливим на тлі зростання складності загроз у сфері кібербезпеки. Розвиток партнерств між академічною спільнотою, технологічними компаніями та державними установами в рамках SECURE сприятиме формуванню міждисциплінарних досліджень і створенню сучасних лабораторій, де студенти зможуть відпрацьовувати навички аналізу загроз, використання нейромереж для кіберзахисту та розробки інноваційних рішень для 5G-мереж і наступних поколінь.
Кафедра активно впроваджує сучасні технології AI/ML в навчальний процес, що забезпечить випускникам конкурентні переваги на ринку праці та сприятиме зміцненню глобальної кіберстійкості.